Titulní strana (mapa stránek)   |   Ďáblice -> Ďáblický ZPRAVODAJ -> Červenec-srpen 2013
Červenec-srpen 2013
Návštěva francouzských studentů

V rámci projektu Comenius se u nás v Ďáblicích od 5. do 15. června 2013 uskutečnila návštěva francouzských studentů. Celé to začalo obyčejným dopisováním se studenty naší partnerské francouzské školy. Po pár měsících nám pan učitel Besskó sdělil, že Francouzi přijedou až k nám do Prahy, a to na celých deset dní! Popadla nás doslova euforie. Avšak po pár minutách jsme si položili pár zásadních otázek – jak se s nimi domluvíme, o čem s nimi budeme mluvit!? Následovaly další a další, prostě zachvátil nás chaos myšlenek a pocitů.
Když konečně dorazili, byli jsme zprvu mírně zmatení. Jazyková bariéra byla větší, než jsme čekali. Nikdo nevěděl, o čem se se svým „kamarádem na dopisování“ bavit. Myslím, že jsme zjistili, že anglicky zase tak dokonale neumíme, tudíž že se nesmíme pouštět do větších projevů. Francouzské kamarády jsme ubytovali u sebe doma a vyrazili zpět do školy na odpolední program. Byla to vlastně taková seznamovací hra.
Další den se už naše bariéra trochu prolomila a začali jsme se bavit nejen se „svými“ kamarády. Rozdělili nás do skupinek a hráli jsme velké Člověče, nezlob se. Najednou se rozproudila řeč. Avšak lépe se nám povídalo ve skupinkách.
Sportovní dopoledne, které se konalo další den, nás spojilo ještě více než akce předešlého dne. Naučilo nás týmové spolupráci a komunikaci. Poznali jsme také nové sporty, které se hrají spíše v Británii, ale u nás nejsou tak populární (např. kriket). I přesto jsme se velice pobavili.
Následoval výlet do Zoo, který se opravdu povedl. Všichni jsme se bavili a naučili se i pár „pěkných“ slovíček z druhého jazyka.
Dlouho jsme přemýšleli, kam své kamarády vezmeme na nedělní rodinný výlet. Všichni jsme připravili pestrý program a našim francouzským přátelům se jistě líbil.
Začali jsme připravovat společné divadelní představení. Vystoupení mělo být slavnostním zakončením první části našeho projektu. Z počátku jsme mysleli, že to bude velice lehké, přijít na podium, něco zabreptat a zase odejít. Ale pak se objevily první komplikace. Ty jsme naštěstí hravě vyřešili, hlavně díky paní Juliettě, což je učitelka z francouzské polovičky projektu, která nám všechno vysvětlila, poupravila výslovnost a všechny výstupy a scénky pěkně pospojovala dohromady.
Velký den se naplnil. První představení jsme hráli dopoledne pro své spolužáky a učitele. Odpoledne se na nás přišli podívat naši rodiče a doufáme, že se všem představení líbilo. Večer byl zakončen závěrečnou diskotékou. Všechny to moc bavilo a přibylo i kamarádských párů.
A pak nastalo loučení. Bylo to moc dojemné, ale museli jsme se s tím smířit. Snad se takhle povede i naše návštěva ve Francii!
Kdybychom to měli shrnout, pak tento projekt nám určitě pomohl ve vylepšení angličtiny (pár frází jsme se samozřejmě přiučili i ve francouzštině), ale hlavně jsme získali nové kamarády.
A na závěr jedno velké poděkování: Klobouk dolů, pane učiteli Besskó!
Díky Vám jsme plní zážitků a nových zkušeností. Díky Vaší aktivitě, zájmu a nadšení jsme poznali nové přátele a jinou kulturu. Naučili jsme se spolupracovat. Bavilo nás to a – snad to neříkáme jen za sedmáky, ale za všechny – podobnou akci bychom si rádi určitě někdy zopakovali.


Matěj Bouček a Monika Nedošínská, žáci 7. třídy ZŠ

Soubory ke stažení
zprav7_13.pdf