Titulní strana (mapa stránek)   |   Ďáblice -> Ďáblický ZPRAVODAJ -> Duben 2015
Duben 2015
Vážení sousedé, srdečně Vás jménem ďáblických hasičů a MČ Praha-Ďáblice zveme na společnou akci pro děti i dospělé u příležitosti 115. výročí založení hasičského sboru v Ďáblicích a 50. výročí otevření ďáblického kina v pátek 15. května 2015 vedle bývalého kina, v ulici Osinalická.

Akci začnou v 18 hodin ďábličtí hasiči, kteří pro nás zajistí občerstvení a zajímavý doprovodný program pro děti, při kterém si děti vyzkouší požární útok, prohlédnou požární techniku, zasoutěží si v chůzi na chůdách, přetahování na laně a ve vázání uzlů. Bude následovat oslava 50 let od uvedení do provozu ďáblického kina, která bude od 20:45 hodin završena veřejnou projekcí filmu Starci na chmelu (režie: Ladislav Rychman), který byl mezi prvními filmy promítanými v našem ďáblickém kině a patří mezi českou klasiku. Na projekci pod širým nebem si, prosím, přineste kvalitní deky a pokrývky, lavic možná nebude dost pro všechny a akce skončí až po 23. hodině.
Předem se omlouváme obyvatelům okolních bytových domů za zvýšený hluk spojený s projekcí a zábavou – těšíme se, že přijdete mezi nás!

Martin Lonek, zástupce starosty

Stavba kina   
To, že Ďáblice potřebují pro kino, divadlo a ostatní kulturní akce samostatnou budovu, se mnohokrát probíralo. Jak takovou budovu postavit, bylo tématem mnoha bezvýsledných diskuzí. Nakonec v roce 1960 bylo rozhodnuto, že kino si postaví občané sami, brigádně. Finanční částka, která byla na stavbu určena, činila 70 000 Kčs.
Hned na jaře 1960 se začalo s přípravnými pracemi. 15. května byl proveden výkop gruntů střední zdi a levé strany pilířů. Stavba ale nešla tak, jak se předpokládalo. Časem se projevil nedostatek materiálu, a tak se musely použít cihly ze zbouraného hostince č. p. 25. Stavba zůstala jen při postavení základů. Plně se rozjela až v roce 1961. Provedlo se vyzdění obvodového zdiva sálu, byly zhotoveny a zabudovány trubkové nosníky střechy a střecha byla zakryta vlnitým eternitem. V roce 1964 byla stavba dokončena a slavnostní otevření kina se konalo 22. ledna 1965.
Celkem bylo na stavbě kina odpracováno 24 596 brigádních hodin, náklady činily 440 000 Kčs a stavba měla hodnotu 903 000 Kčs.
V roce 1975 bylo do kina instalováno ústřední topení, a bylo provedeno obložení stěn, čímž se zvýšil estetický vzhled vnitřního zařízení. V roce 1981 se provedla větší rekonstrukce stavby. Byla kompletně opravena střecha, obložení stropů v sále a a obkladů stěn ve foyeru.
V létě 2006 bylo kino zbouráno, neboť dle vyjádření statika bylo v havarijním stavu.
Na jeho místě měl stát dům s chráněnými byty.

Z knihy Ďáblice


Soubory ke stažení
zprav4_15.pdf