Titulní strana (mapa stránek)   |   Ďáblice -> Ďáblický ZPRAVODAJ -> Květen 2012
Květen 2012
Čarodějnice 2012
V letošním roce jsme opět zajišťovali průběh pálení čarodějnic a zabezpečovali tak bezpečný příchod jara. V předvečer Filipojakubské noci jsme v areálu u Holců vztyčili a lany zabezpečili májku, jakožto symbol přinesení lesního ducha do obce a zajištění jeho požehnání. Kmen na májku byl přivezen až z požáreckých lesů nedaleko Jílového u Prahy. Celý týden před vlastní oslavou jsme májku připravovali a zdobili. Večernímu zapálení ohně předcházelo nařezání polen, postavení hranice a usazení ďáblické čarodějnice vlastní výroby.
Čarodějnické odpoledne bylo zahájeno soutěžemi pro děti na hřišti u Holců. Zároveň se v areálu rozmístili prodejci se stánky a začali nabízet různé tradiční pochutiny a nápoje. Také byla povolána kapela a živou hudbou nás oblažovala až do pozdních večerních hodin.
Vlastního zapálení hranice s čarodějnicí se chopil pan starosta Ďáblic ing. Miloš Růžička za asistence jednoho z našich kolegů.
Během doby, kdy členové našeho sboru dobrovolných hasičů zajišťovali dohled nad postupným upalováním čarodějnice, členové jednotky požární ochrany kontrolovali ohlášené pálení ohňů v našem hasebním obvodu. Všechny nahlášené ohně byly vzorně zajištěny a u všech byl zabezpečen dohled odpovědné osoby.
Vyvrcholením pálení čarodějnic byl ohňostroj, který nachystala odborná firma a za naší asistence byl odpálen. Doufáme, že čekání na setmění a následnou světelnou hru barev se vyplatilo a ohňostroj se všem líbil.
Úspěšnou a bezpečnou oslavu příchodu jara nám zhatil nenechavý vandal, který nevydržel napětí lan, kterými byla májka upevněna a při odcizování lan májku zlomil. V žebříčku oblíbených "českých" tradic se umístil i neznámý autor, který si jako suvenýr odnesl  jeden z našich výstražných kuželů, kterými jsme zajišťovali bezpečnost chodců ve vozovce.
Děkujeme všem občanům a návštěvníkům za účast na čarodějnicích a za návštěvu našeho stánku s občerstvením. Utržená částka byla poukázána na činnost mládeže v našem SDH, kde srdečně uvítáme i Vaše ratolesti.

Děkujeme, SDH Ďáblice

Soubory ke stažení
zprav5_12def.pdf