Titulní strana (mapa stránek)   |   Ďáblice -> Ďáblický ZPRAVODAJ -> Listopad 2012
Listopad 2012
Po volbách...

Tak nám zvolili senátorku, nezbývá než upravenými slovy Švejka shrnout volební kvas posledních týdnů. Vítězství pravicové senátorky proti zástupci KSČM není (neb jsme v Praze) až tak překvapivé jako fakt, že v prvním kole bylo pořadí opačné a komunistický kandidát hřál týden naději na velký úspěch.
To, co poněkud překvapilo nejen mě, je samotný fakt, že do druhého kola senátních voleb v Praze 8 komunistický kandidát vůbec postoupil. U nás v Ďáblicích sice nevyhrál ani to první kolo, ale i zde získal jen o 6 % méně hlasů než nejúspěšnější p. Filipiová. Jak je to možné, kladu si otázku... Vždyť zde rostou domy majetnějších obyvatel, od kterých bych očekával výrazně jinou volební aktivitu? Asi proto, že ti k volbám nechodí, podobně jako řada dalších středo- či pravostranových voličů.
Důvody nízké účasti pravicových voličů v posledních volbách, stejně jako odklon mnoha z nich k nezávislým kandidátům nebo novým stranám a volebním sdružením, si vysvětlují zástupci největších pravicových stran všelijak. V pondělním vydání deníků vycházejících hned po skončení senátních voleb jsem si s (ne)chutí přečetl rozbory a vyjádření politiků a udivilo mne, jak nikdo z nich není ochoten neúspěch pravicových stran pojmenovat pravými slovy.
Že ve skutečnosti jde o znechucení voličů z TVÁŘÍ, které máme spojené s kmotry, klientelismem, vším tím odporným, co politika v posledních letech přináší.
Politici, kteří se drží zuby nehty u moci a rvou se stále nahoru, srážejí a odstraňují každého, kdo se jim postaví. A je jedno, zda jde o primátora nebo předsedu strany. Hlavně, že jim to přinese profit. Na úkor idejí, myšlenek, budoucnosti společnosti. Když jsem si v MF Dnes pročetl charakteristiky tzv. odpadlíků z ODS, udělalo se mi nevolno. Každý soudný člověk musí vidět, že jim nejde o procenta DPH v rozpočtu, ale jen a jen o to dostat se znovu k moci nebo se mstít. A nerozumím tomu, proč je konečně nedokáže někdo odstranit z očí veřejnosti a zbavit veškeré moci.  
Volby skončily, před námi jsou volby prezidentské. Jaký by měl být náš nový prezident? Mám v tom jasno – inteligentní, silná osobnost, respektovaný, s velkými znalostmi, politickými zkušenostmi. Takový, za kterého se nebudu muset stydět. Nestačí být schopný úředník, dobrý herec, charakterní člověk. Bojím se, že takový prezident by byl jen figurkou v rukách politických stran, neznámou a neviditelnou tváří. Podobně jako prezidenti v některých dalších evropských zemích.
Volby jsou za námi. Věřím, že na to kandidáti, kteří zaplavili naši obec plakáty a cedulemi na sloupech, nezapomenou. Je jedno, zda vyhráli, či skončili na štítu. Danielo, Jiří, Viliame a vy ostatní. Pokud jste tak ještě neučinili, sundejte výzdobu, která naší obci na kráse nepřidává. I to patří k vašim povolebním povinnostem.
 
Martin Smrček

Soubory ke stažení
zprav11_12.pdf